Dnes je piatok, 27.november 2020, meniny má: Milan
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Katastrofa zasiahla aj Slovensko

október 19, 2010 - 11:20
Uhynuté ryby, ktoré vyplavil Dunaj, dokazujú, že toxický kal už zasiahol aj hlavné koryto rieky. Červené bahno z hlinikárne, ktoré zaplavilo maďarské dediny, sa už blíži aj ku Slovensku. Aké budú jeho dôsledky? A čo naše slovenské odkaliská, sú bezpečné alebo sa majú ľudia báť podobného scenára, ktorý sa odohráva od minulého týždňa u našich susedov?
Červená spúšť, obete na životoch a nezvestní obyvatelia, zničené dediny, polia aj úroda, zúfalí ľudia. To je výsledok katastrofy, ktorá minulý týždeň zasiahla Maďarsko. Tamojšia vláda vyhlásila výnimočný stav po tom, čo do oblastí severozápadnej Veszprémskej župy unikol toxický červený kal z nádrže s jedovatým bahnistým odpadom z hlinikárne pri meste Ajka, len stopäťdesiat kilometrov južne od Bratislavy. Obyvatelia zasiahnutých dedín opisovali hrôzostrašnú rútiacu sa červenú masu, pred ktorou sa nedalo zutekať ani skryť. Šéf slovenských záchranárov Alexander Berek, ktorý pomáhal našim susedom, povedal, že nič horšie nezažil, keď vo vyše dvojmetrovom bahne takmer stúpil na telíčko mŕtveho jedenapolročného dievčatka.

Ohrozí tekutý kal aj nás?
Po ekologickej katastrofe, pri ktorej vytieklo milión kubických metrov toxického odpadu, sa už ľudia z maďarských dedín nebudú môcť vrátiť do svojich domovov, pretože presiakol do pôdy a dostal sa do obydlí. Jedna dedina sa už nedá zachrániť a obyvateľov budú musieť presťahovať. Maďarský premiér Viktor Orbán po návšteve postihnutých oblastí priznal, že ich  treba uzavrieť.  Obavy ľudí sú preto namieste a najviac sa hrozia jedovatých toxínov, ktoré ich môžu ohroziť na životoch.

Maďarský odpad z výroby hliníka už zabíja ryby v riekach a smeruje do hlavného koryta Dunaja. Slovenský vodohospodársky podnik sa vyjadril, že je isté, že kal sa dostane až k nám, ale všetko závisí od toho, akú bude mať koncentráciu. Keď sa kal vylial do riek, mal koncentráciu, ktorú má žieravina, postupne sa však voda neutralizuje. Mestá v blízkosti maďarských hraníc, Komárno a Štúrovo, sa nemusia obávať, keďže tam nie sú strategické zásobárne vody. Musí sa však zabrániť tomu, aby sa odpad dostal do spodných vôd. Slovenský vodohospodársky podnik má za úlohu monitorovať Dunaj a pravidelne sa majú konať merania.

Časované bomby na Slovensku
Maďarská katastrofa upriamila pozornosť aj na slovenské odkaliská, ktorých je u nás  niekoľko desiatok a vznikli po ťažbe a z rôznych priemyselných činností. Úrady životného prostredia ich preto podrobia kontrole. O týchto jazerách s toxickým odpadom sa hovorí ako o časovaných bombách, ktoré sú blízko obcí. Obávané dve jazerá toxického odpadu nad obcou Predajná v okrese Brezno sú naplenené až po okraj a z nebezpečnej toxickej skládky v areáli závodu Petrochema Dubová vraj tiež hrozí, že môže pretiecť. Ďalšie skládky v Zemianskych Kostolanoch a Slovinkách pri Krompachoch tiež obsahujú látky, ktoré keď sa dostanú do kontaktu s človekom, môžu spôsobiť závažné ochorenia.

Zatiaľ sa nedá povedať, aké následky bude mať maďarská katastrofa, ako sa prejaví v našich vodách a v konečnom dôsledku na našom zdraví. Jedno je však už isté – v čase našej uzávierky bola štatistika takáto: päť ľudí zahynulo, stoosemdesiat bolo ošetrených v nemocniciach a viacerí z nich tam ostali vo vážnom stave.

Autor: ANNA BOČKOVÁ
Foto: Sita

- - Inzercia - -